آبله مرغان در بزرگسالان یا زونا

بله مرغان در بزرگسالی با نام زونا نیز شناخته می‌شود. شاید اکثر افراد این بیماری را در کودکان مشاهده کرده باشند و به همین دلیل در سنین بزرگسالی افراد کم‌تر به فکر پیشگیری از این بیماری هستند.

آبله مرغان در بزرگسالی با نام زونا نیز شناخته می‌شود. شاید اکثر افراد این بیماری را در کودکان مشاهده کرده باشند و به همین دلیل در سنین بزرگسالی افراد کم‌تر به فکر پیشگیری از این بیماری هستند. آبله مرغان یکی از بیماری‌هایی است که معمولا افراد تنها یک بار به آن مبتلا می‌شوند و احتمال ابتلا به این بیماری در دفعات بعدی به شدت کاهش می‌یابد. اما آبله مرغان در بزرگسالان نیز وجود دارد و به خاطر داشته باشید که احتمال ابتلا به بیماری زونا همچنان بر قوت خود باقی‌ است.

آبله در کودکان خطر چندانی ندارد و حتی نیاز به درمان خاصی نمی‌باشد. کودکان تنها با گذراندن بازه زمانی یک هفته الی ده روزه و استراحت بهبود پیدا می‌کنند. البته به خاطر داشته باشید که در این بازه مراقبت از کودک نیز الزامی است. تنها نکته قابل توجه در این مورد پیشگیری از انتقال ویروس آبله در زمان بیماری آن‌هاست. در مقابل ویروس آبله ممکن است، برای بزرگسالان و به خصوص خانم‌های باردار و افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، بسیار خطرناک باشد. در این مقاله قصد داریم به تفضیل بیماری آبله مرغان در بزرگسالان را بررسی کنیم.

علائم آبله مرغان در بزرگسالان
علائم آبله مرغان در بزرگسالان به طور معمول شبیه به کودکان است اما می تواند شدیدتر شود. این بیماری از طریق علائمی که یک یا سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس شروع می‌شود، پیشرفت می کند، از جمله:

علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، خستگی، از دست دادن اشتها، بدن درد و سردرد. این علائم معمولاً قبل از ظاهر شدن بثورات یک یا دو روز شروع می‌شود.
لکه‌های قرمز روی صورت و سینه ظاهر شده و سرانجام در کل بدن پخش می‌شوند. این لکه‌های قرمز به تاول‌هایی پر از مایع خارش یافته تبدیل می‌شوند.
تاول‌ها ترشح دارند، زخم می‌شوند، بثورات پوستی ایجاد می‌کنند و بهبود می‌یابند.
پزشکان این تاول‌های پر از مایع را “وزیکول” می‌نامند. تاول‌های آبله مرغان معمولاً در ابتدا روی سینه، پشت یا صورت ایجاد می‌شوند. سپس می‌توانند در مناطق دیگری از جمله پلک ها، اندام تناسلی و قسمت داخلی دهان پخش شوند. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیم (CDC) ، تاول‌ها به طور معمول بیش از 1 هفته پس از ظهور شروع به پوسته پوسته شدن می‌کنند. معمولاً در مراحل مختلف ضایعات همزمان وجود دارد. به عنوان مثال، فرد ممکن است ضایعات وزیکلی، پوستی و ضایعات زخمی داشته باشد.

علائم زونا
علائم بیرونی زونا بسیار شبیه به بیماری آبله مرغان (آبله مرغون در بزرگسالی) است.هر دو بیماری دارای تاول‌های بزرگ شده‌ای هستند که ترشحات دارند و پوسته پوسته می‌شوند. اما بر خلاف بثورات آبله مرغان که می‌تواند در قسمت های مختلف بدن رخ دهد، زونا به طور معمول بر روی یک ناحیه از بدن شما اثر می‌گذارد. علائم اولیه زونا شامل سردرد، تب و لرز است. با این حال، قابل توجه ترین آن علائم تاول و درد می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

تاول
تاول‌های زونا بیشتر در قسمت تحتانی بدنتان دیده می‌شوند، مانند دور کمر شما. در حقیقت، کلمه “زونا” از کلمه لاتین با معنی “کمربند” گرفته شده است. بثورات زونا نیز ممکن است در یک طرف صورت شما ظاهر شود. اگر این اتفاق بیفتد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درد
زونا به مسیر عصبی می‌رسد و باعث درد و احساسات عجیب می‌شود. ممکن است قبل از ظهور تاول، احساس سوزش کنید. خارش و حساسیت به لمس نیز از علائم آبله مرغان در بزرگسالان است. درد زونا بر اساس شدت آن متفاوت است و درمان آن با داروهای بدون نسخه درد دشوار است. پزشک ممکن است داروهای استروئیدی تجویز کند. این دو نوع دارو می‌توانند با موفقیت درد عصب را در برخی از افراد کاهش دهند.

برخی از بزرگسالان که واکسن آبله مرغان را دریافت کرده اند، علائم خفیفی را تجربه می‌کنند. در این حالت فرد ممکن است دارای چند ضایعه آبله مرغان و علائم بیماری ویروسی باشد. اما برخی از افراد بعد از واکسیناسیون هنوز طیف کاملی از علائم آبله مرغان را ایجاد می کنند.

آبله مرغان در بزرگسالان
خطر آبله مرغان برای بزرگسالان بسیار بیشتر است و ممکن است عوارضی چون بیماری زونا را در پی داشته باشد. این موضوع برای خانم‌های باردار جدی‌تر است؛ چرا که احتمال ابتلای جنین آن‌ها به این بیماری نیز وجود دارد.

پیشگیری از آبله مرغان در بزرگسالان یا زونا, آبله مرغون در بزرگسالی, درمان آبله مرغان

منظور ما از آبله مرغان در بزرگسالان افراد بالاتر از ۱۳ سال هستند. ویروس آبله مرغان در این افراد علاوه بر نشانه‌هایی چون التهابات پوستی، تب و اسهال، ممکن است نشانه‌هایی چون عفونت ریه‌ها و دستگاه تنفسی نیز داشته باشد. به همین دلیل بزرگسالان برای درمان این بیماری باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند. بیماران مبتلا ممکن است در دستگاه عصبی خود نیز دچار مشکل شوند، ضعف و خواب‌آلودگی و پرخاشگری نیز از دیگر عوارضی است که این بیماری به دنبال دارد.

پزشکان بر این باورند که آبله مرغان در بزرگسالان یا زونا بیماری قوی‌تری است که ویروس آبله مرغان در بدن افراد بزرگسال به وجود می‌آورد. آن‌ها بیان می‌کنند که ویروس آبله در بدن افراد باقی می‌ماند و به محض ضعف سیستم ایمنی بدن بر اثر عوامل مختلف، خود را تحت بیماری زونا نشان می‌دهد. به همین دلیل است که اکثر مبتلایان به بیماری زونا در سنین بالاتر از ۵۰ سال هستند. به یاد داشته باشید که اطلاع داشتن از این بیماری و پیشگیری از آن می‌تواند بهترین راهکار برای حل مشکلات باشد. دو واکسن زونا زوستاواکس و شینگریکس در دسترس است و بسیاری از پزشکان آنها را برای بیمارانی که مبتلا به آبله مرغان بوده‌اند و 50 سال و بالاتر دارند توصیه می کنند.

پیشگیری از آبله مرغان در بزرگسالی
ابتدایی‌ترین راه برای پیشگیری از بیماری زونا یا آبله مرغان در بزرگسالان ، دوری از عوامل انتقال این بیماری است. زمانی که یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا می‌شود، تا حد امکان باید از اعضای دیگر خانواده در مقابل ابتلا به این بیماری محافظت کرد. راه‌های انتقال آبله مرغان در بزرگسالان و کودکان از طریق تنفس، سرفه، عطسه، آب دهان و لمس ترشحات تاول‌هاست. توصیه می‌شود در زمان بیماری برای فرد مبتلا بشقاب، لیوان و ظرف‌های جداگانه در نظر بگیرید و پس از بهبود ظرف‌های مورد نظر را ضد عفونی کنید.

به خاطر داشته باشید که ممکن است فردی به آبله مرغان مبتلا شده باشد اما هنوز علائم واضحی مبتنی بر این بیماری در بدن او به وجود نیامده باشد. احتمال انتقال این بیماری توسط چنین افرادی بیشتر است. توصیه می‌شود به محض برخورد با نشانه‌های مشکوک در مورد بیماری آبله به پزشک مراجعه نمایید. نشانه‌های ابتدایی این بیماری سردرد، گلودرد، بی‌اشتهایی و خستگی و ضعف عضلات می‌باشد.

نوشیدن مایعات زیاد، تقویت سیستم ایمنی با استفاده از مواد خوراکی مقوی و عدم حضور در فضاهایی که احتمال وجود ویروس هست، از مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری از این بیماری هستند.

چگونه آبله مرغان را درمان کنیم؟
برای درمان آبله مرغان در بزرگسالان نیز راهکاری جز استراحت وجود ندارد. البته به خاطر داشته باشید به علت خطرات بیشتر بیماری زونا برای این افراد، حتما باید تحت نظر پزشک قرار گیرند. استراحت علاوه بر این که باعث بهبود حال بیماران می‌شود، از انتقال بیماری به دیگران نیز جلوگیری می‌کند. البته احتمال بستری شدن افراد به علت این بیماری کم‌ است و تنها در موارد حاد پزشکان دستور به بستری کردن بیماران خواهند داد.

نکته‌ای که باید در مورد درمان بیماری آبله بدانید، این است که پیش از هر چیز باید منتظر سپری شدن دوره آن بمانید. در این حین می‌توانید با استفاده از داروها و راهکارهای درمان خانگی، میزان تب و خارش‌های پوستی را کم کنید. آنتی هیستامین‌ها و پمادها و سایر داروهایی که توسط پزشکان تجویز می‌شوند، می‌توانند به بهبود شما کمک کنند.

آبله مرغان بزرگسالان زونا – علائم آبله مرغان در بزرگسالان و روش های درمان آبله مرغون
بیایید کمی در مورد درمان‌های خانگی و درمان در منزل بیماری آبله مرغان که منجر به کاهش خارش و ناراحتی شما شده صحبت کنیم.

حمام‌ خنک: اضافه کردن جو دوسر کلوئیدی و جوش شیرین به تسکین علائم کمک می‌کند. برای خرید محصولات بلغور جو دوسر کلوئیدی می‌توانید به راحتی دارو خانه نزدیک خود مراجعه کنید.
داروهای کاهش درد بدون نسخه: داروهایی مانند استامینوفن (تایلنول) برای خرید در داروخانه‌ها در دسترس هستند و می‌توانند به کاهش هرگونه تب یا دردهای بدن کمک کنند.
توجه داشته باشید به کودک مبتلا به آبله مرغان آسپرین ندهید، زیرا خطر ابتلا به یک بیماری شدید به نام سندرم ریه را افزایش می‌دهد.
لوسیون کالامین: از آن می‌توانید روی جوش‌هایی که خارش دار استفاده کنید تا ضایعات را باز نکنید و موجب زخم شدن آنها نشوید.
پوشیدن لباس‌های نخی و نازک
استفاده از غذاهایی که دارای طبع معتدل هستند مانند آش‌ها و سوپ‌ها
نوشیدن مایعات
با توجه به طب سنتی استعمال برخی از مواد روی پوست باعث کاهش خارش‌های پوستی می‌شود. از جمله این مواد می‌‌توان به عسل، آلوئه ورا، روغن‌های گیاهی اشاره کرد.
دود عنبر نساء نیز برای بهبود التهابات پوستی ناشی از زونا مفید است.
عوارض آبله مرغان
آبله مرغان معمولاً نوعی بیماری خفیف اما ناراحت کننده است. با این حال، این وضعیت می‌تواند در صورت عدم رسیدگی منجر به عوارض جدی، بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ شود. برخی از این عوارض عبارتند از:

عفونتهای باکتریایی پوست، بافت‌های نرم و استخوان‌ها
سپسیس یا عفونت باکتریایی جریان خون
مشکلات خونریزی
کمبود آب بدن
آنسفالیت یا التهاب مغز
ذات الریه
آبله مرغان و بارداری
اگر یک زن باردار مبتلا به آبله مرغان( آبله مرغون در بزرگسالی ) باشد، او و فرزند متولدشده‌اش در معرض خطر عوارض جدی از جمله موارد زیر باشد:

ذات الریه
کمبود وزن هنگام تولد
نقایص هنگام تولد مانند اندام غیر طبیعی
عفونت تهدید کننده زندگی
رژیم غذایی مناسب برای آبله مرغان
خوردن یک رژیم غذایی پر از غذاهای سالم اما قابل تحمل، مانند غذاهای نرم و پرخاصیت، باعث تقویت شما خواهد شد. نوشیدن آب و سایر نوشیدنی‌های آبرسان در طول روز به بدن شما در مقابله با عفونت زودهنگام کمک می‌کند. یک رژیم غذایی آبله مرغان نباید محدود باشد و غذاهای متنوعی نیز در آن گنجانده شده است. در این زمان رعایت یک رژیم غذایی صحیح می‎تواند به بهبود بسیاری از علائم آبله مرغان کمک کند. پرستار بیمار در این زمینه به خوبی می‌تواند شما را راهنمایی کند. سعی کنید رژیم غذایی زیر را رعایت کنید که شامل موارد زیر است:

غذاهای نرم مانند مرغ آبپز، لوبیا، عدسی و سوپ
غذاهای خنک مثل بستنی، شیر، ماست
میوه و سبزیجات غیر اسیدی مانند انگور، آناناس، گوجه فرنگی، مرکبات، غذاهای ترش و قهوه
هیدراته بمانید. با توجه به اینکه آبله مرغان می‌تواند تأثیر مهمی در ناحیه دهان و گلو داشته باشد، ممکن است مصرف غذاها و نوشیدنی‌ها برایتان دردناک باشد. در نتیجه افراد آلوده به ویروس را در معرض خطر کم آبی بدن قرار دارد.
جلوگیری از مصرف غذاهای ادویه دار، غذاهای شور، غذاهای سخت و ترد
آبله مرغان, آبله مرغان در کودکان, کودکان مبتلا به آبله مرغان, واریسلا, عوارض آبله مرغان, سرایت آبله مرغان
حتما بخوانید:
آبله مرغان در کودکان
اهمیت پرستاری از بیماران و خدمات پرستاری
پرستاری از بیمار در دوره درمان از اهمیت زیادی برخوردار است. پرستار بیمار باید تجربه کافی در زمینه مراقبت از فرد مبتلا به آبله مرغان یا زونا را داشته باشد تا بتواند در تسریع روند بهبود به بیمار کمک کند. بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند در دوره بیماری از خدمات پرستار در تهران استفاده کنند تا خاطرشان از بابت مراقبت از کودک یا بزرگسال مبتلا آسوده باشد.

آبله مرغان در بزرگسالان یا زونا, آبله مرغون بزرگسالان, درمان و پیشگیری از آبله بزرگسالی

زمانی که سالمندان به این بیماری مبتلا می‌شوند نیاز به توجه و مراقبت بیشتری نسبت به جوانان خواهند داشت. توصیه می‌شود هنگام بیماری مراقبت از سالمند در منزل انجام شود؛ چرا که معمولا سالمندان مبتلا به زونا از بیماری‌های ناشی از سن زیاد نیز رنج می‌برند و به همین دلیل ماندن طولانی مدت در بیمارستان و تنهایی آن‌ها را اذیت می‌کند.

پرستاری از بیمار شامل اقدامات مختلفی می‌شود که در ادامه برخی از آن‌ها را نام می‌بریم:

دقت به استفاده از داروها در موعد مقرر.
تعیین رژیم غذایی سالم برای بیمار که در روند بهبود او موثر است.
توجه کافی به بیمار و مراقبت کامل از او در زمان بیماری.
اطلاع از روش‌های درمانی خانگی آبله مرغان.
در این مقاله تلاش کردیم شما را با بیماری آبله مرغان در بزرگسالی آشنا کنیم و راهکارهایی برای کاهش عوارض این بیماری به شما نشان دهیم. به خاطر داشته باشید که مراقبت و پرستاری از بیمار مهم‌ترین رکن در زمان بیماری است و باید به این نکته توجه کافی داشته باشید.